Uchwała Walnego Zebrania Stowarzyszenia Wędkarskiego Stawy Cietrzewia
z dnia 18 stycznia 2020 r.
w sprawie zmiany Regulaminu Stowarzyszenia i przyjęcia tekstu jednolitego Regulaminu Stowarzyszenia
- 1
WZ Stowarzyszenia, na podstawie §23 pkt. 2) Statutu Stowarzyszenia, postanawia dokonać zmiany Regulamin wędkarskiego łowiska ,,Stawy Cietrzewia” Stowarzyszenia w ten sposób, że uchyla dotychczasową treść Regulaminu wędkarskiego łowiska ,,Stawy Cietrzewia” i uchwala nową treść Regulaminu wędkarskiego łowiska ,,Stawy Cietrzewia”, o następującej treści:
Regulamin wędkarski łowiska ,,Stawy Cietrzewia”
I Przepisy podstawowe.
- Regulamin dotyczy amatorskiego połowu ryb na wodach dzierżawionych przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Stawy Cietrzewia”
- Członkiem stowarzyszenia może zostać każda osoba po ukończeniu 14-tego roku życia, która posiada Kartę Wędkarską i wniesie odpowiednie opłaty: a) osoby do lat 14 zwolnione są z opłat członkowskich , mogą wędkować na podstawie bezpłatnego zezwolenia pod opieką osoby, która posiada kartę wędkarską (bez prawa do zabierania oraz przetrzymywania złowionych ryb w siatce .)
- Decyzję o przyjęciu lub odsunięciu z członkostwa Stowarzyszenia podejmuje Zarząd w formie uchwały.
- Na terenie łowiska „Stawy Cietrzewia” obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, a także zakaz jakiejkolwiek ingerencji, modyfikowania (w szczególności wycinania trzciny, budowania pomostów) linii brzegowej Stawów Cietrzewia
II Obowiązki i prawa.
- Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek uczestniczyć w zebraniach organizowanych przez Zarząd Stowarzyszenia.
- Aktywnie działać na rzecz Stowarzyszenia, szanować, chronić i dbać o jego dobry wizerunek.
- Wędkarza będącego członkiem Stowarzyszenia powinna cechować wysoka dyscyplina społeczna i koleżeńskość, winien być on przyjacielem przyrody i dbać o jej ochronę.
- Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek zachowywania się etycznie i z szacunkiem do innych członków Stowarzyszenia oraz ryb.
- Każdy członek Stowarzyszenia obowiązkowo uczestniczy w pracach związanych z utrzymaniem akwenów wodnych lub dokonuje w zamian wpłaty w wysokości określonej na dany rok uchwałą Walnego Zebrania członków stowarzyszenia.
- Wędkarz po zajęciu stanowiska wędkarskiego a przed rozpoczęciem wędkowania musi zadbać o czystość i pozostawić w czystości zajmowane stanowisko.
- Za brak aktywności, nadmierną, nieuzasadnioną nieobecność na zebraniach oraz łamanie Regulaminu wędkarz może zostać pozbawiony członkostwa w Stowarzyszeniu .
- Nieopłacenie rocznej składki do 31 marca danego roku kalendarzowego przez członka Stowarzyszenia jest równoznaczne z rezygnacją z członkostwa w Stowarzyszeniu i nie wymaga dodatkowej Uchwały Zarządu.
- Każdy wędkujący musi posiadać w czasie połowu ważną legitymację członkowską wydaną przez Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego oraz rejestr połowu ryb. Za ważną legitymację uważa się tę, która ma potwierdzenie skarbnika lub członka Zarządu Stowarzyszenia o opłaconej składce członkowskiej.
- Odstępowanie legitymacji członkowskiej i rejestru połowu ryb osobom trzecim jest niedozwolone. Odnoszenie korzyści majątkowych za złowione ryby (sprzedaż) jest zabronione.
- Obowiązkiem wędkarza jest wyjęcie wędek z wody w czasie oddalenia się od stanowiska wędkarskiego na dłuższy okres czasu.
- Każdy członek Stowarzyszenia ma prawo kontrolowania osób wędkujących a wędkujący ma obowiązek poddać się kontroli : a) pokazać przynęty znajdujące się na haczyku b) pokazać zawartość siatki, torby, plecaka (możliwość tej kontroli przysługuje tylko i wyłączne odpowiednim służbom oraz członkom Zarządu Stowarzyszenia i osobom przez niego upoważnionym, upoważnienie może mieć charakter ustny).
- Osoba przeprowadzająca kontrolę w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości regulaminowych, zobowiązana jest do poinformowania Zarządu Stowarzyszenia o zauważonych nieprawidłowościach wraz z opisem faktów stwierdzonych podczas kontroli.
- Na wniosek członków Komisji lub Zarządu walne zebranie członków może przyznać honorowe członkostwo Stowarzyszenia Wędkarskiego „Stawy Cietrzewia” za szczególną działalność na rzecz Stowarzyszenia.
III Kary.
- Za szczególne i nagminne łamanie i nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu członek Stowarzyszenia ,,Stawy Cietrzewia”, może zostać ukarany karą porządkową w wysokości 50zł (przeznaczone na zarybianie) lub zostać usunięty ze Stowarzyszenia.
IV Połów ryb w akwenach Stowarzyszenia „Stawy Cietrzewia”.
- Członek Stowarzyszenia ma prawo wędkowania na dwie wędki, każda uzbrojona w pojedynczy haczyk. 2. Połów ryb odbywa się metodą :
- a) spławikową b) gruntową c) spinningową (dopuszcza się stosowanie jednej przynęty uzbrojonej maksymalnie w dwie kotwiczki bezzadziorowe) d) muchową (dopuszcza się stosowanie dwóch much na hakach bezzadziorowych)
- Wędkujący jest zobowiązany do noszenia legitymacji członkowskiej w widocznym miejscu.
- Odległość stanowisk pomiędzy wędkującymi powinna wynosić co najmniej 10 m lub może być mniejsza za zgodą kolegi wędkującego
- Zabrania się osobom towarzyszącym (mąż, żona, dzieci) łowienia na spinning oraz zajmowania innego stanowiska.
- Łowienie na tzw. „szarpaka” jest zabronione.
- Złowione ryby niewymiarowe lub pod ochroną muszą być bezwzględnie, z dużą ostrożnością wypuszczane do wody.
- Zakazuje się przekazywania ryb w trakcie wędkowania innym osobom.
- Wędkarz łowiący metodą spinningową zobowiązany jest do posiadania przy sobie następujących narzędzi : a) kleszczyki do wypinania haczyków, b) podbieraka
- Dopuszcza się połów specjalny (wyczynowy) po spełnieniu specjalnych warunków z możliwością przetrzymywania większej ilości złowionych ryb niż dopuszcza tego regulamin w specjalnych siatkach lub workach, do czasu zakończenia wędkowania, ale nie dłużej niż 12 godzin. Stosowne zezwolenia będą wydawane przez Zarząd stowarzyszenia .
- W okresie od 1 stycznia do 31 maja podczas łowienia metodą spinningową zakazuje się używania przynęt większych niż 5cm.
- Podczas łowienia metodą spinningową obowiązuje stosowanie haczyków i kotwiczek bezzadziorowych (istniejące zadziory muszą zostać usunięte np. poprzez ich maksymalne przygięcie lub usunięcie).
- Na wodzie stowarzyszenia ,,Stawy Cietrzewia” obowiązuje całkowity zakaz połowu ryb ze środków pływających.
- Na zbiorniku „Ocean” oraz „Szkolniak” do 31 grudnia 2021 r. obowiązuje zakaz połowu ryb na żywca i martwą rybkę (powyższe nie dotyczy zbiorników Karpiówka i Balijka).
- Zakazuje się połowu ryb z mostku przy szkole.
- Na terenie Stawów Cietrzewia utworzone zostało łowisko „Złów i Wypuść” obejmujące zbiorniki Karpiówka i Balijka. Zabrania się zabierania, przetrzymywania oraz posiadania ryb złowionych w tych zbiornikach. Ryby tam złowione musza być bezwzględnie i bezzwłocznie wypuszczone.
V Łowienie ryb spod lodu.
- Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest przy użyciu dwóch wędek na przynętę naturalną i mormyszkę. Na przynętę sztuczną, inną niż mormyszka, czyli spinning można wędkować tylko jedną wędką.
- Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty (filety z ryb ,kostki z ryb ,inne niewymienione części ryb).
- Łowiąc ryby spod lodu należy wykonać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1m.
- Maksymalny rozstaw kotwiczki/haczyka używanego przy łowieniu spod lodu wynosi 20mm
- Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległość co najmniej 10 m.
- Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej tj. od zmierzchu do świtu.
- Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić natychmiast po zlowieniu.
- Wędkowanie spod lodu odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność wędkującego przy minimalnej grubości pokrywy lodowej 8cm.
VI Limity zabieranych ryb.
- AMUR , SUM – brak limitu (zaleca się zabieranie tych ryb z łowiska)
- KARP, LIN
Tygodniowy limit ZABRANYCH ryb to 3 sztuki (łącznie ) ale nie więcej niż 1 sztuka na dobę.
- LESZCZ, KARAŚ SREBRZYSTY,
Tygodniowy limit ZABRANYCH ryb to 6 sztuk, ale nie więcej niż 2 szt. na dobę
- PSTRĄG
Tygodniowy limit ZABRANYCH ryb to 3 sztuk, ale nie więcej niż 2 szt. na dobę
Węgorz, karaś złocisty, złota orfa, karp koi, jesiotr są pod całkowitą ochroną, obowiązuje całkowity zakaz ich zabierania.
Okoń, sandacz, szczupak, kleń, boleń, jaź: obowiązuje całkowity zakaz ich zabierania do 31.12.2021.
- Ryby nieobjęte limitem, do 3 kg na dobę (także podlegają wpisywaniu na bieżąco).
Ryby przeznaczone do zabrania muszą zostać wpisane do rejestru połowu wraz z datą i godziną złowienia niezwłocznie po ich złowieniu. Ryby przeznaczone do zabrania muszą być przechowywane w siatce. Nie dopuszcza się podczas wędkowania przechowywania ryb w wiadrach, torbach i innych pojemnikach. Decyzję o zabraniu ryby podejmujemy natychmiast po jej złowieniu, zakazuje się podmieniania ryb tzn. wypuszczania ryb już znajdujących się w siatce.
VII Okresy i wymiary ochronne:
- Okres ochronny:
– Szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia.
– Sandacz od 1 stycznia do 31 maja.
- Wymiary ochronne:
– karp – do 30 cm i powyżej 60 cm
– amur – do 40 cm
– lin – do 30 cm i powyżej 40 cm
– leszcz – do 30 cm
– wzdręga – do 15cm
– płoć –do 15cm i powyżej 35cm
– karaś srebrzysty – powyżej 35 cm
- Gatunki ryb objęte całkowitym zakazem zabierania z łowiska (obowiązuje do 31 grudnia 2021 r.)
– Szczupak
– Sandacz
– Okoń
– Kleń
– Boleń
– Jaź
Ryby nie wymienione w powyższym regulaminie podlegają właściwym przepisom R.A.P.R. PZW.
Ryby spożywane są na własną odpowiedzialność osoby spożywającej.
Powyższy regulamin zaczyna obowiązywać z dniem uchwalenia.
Warszawa dnia 18.01.2019.r